អ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្មថារដ្ឋាភិបាលនឹងសម្រួលឱ្យពលរដ្ឋមានទឹកប្រើប្រាស់ដោយស្មើភាពក្នុងរដូវប្រាំងនេះ
ភ្នំពេញ៖ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ កញ្ញា អ៊ឹម រចនា បានលើកឡើងថា ការដាំស្រូវក្នុងរដូវប្រាំងឆ្នាំ២០២៤ នេះនឹងប្រឈមទៅនឹងការខ្វះខាតទឹក ហើយនេះមិនមែនកើតឡើងតែនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកម្ពុជានោះទេ ទោះជាយ៉ាងណាក្រសួងនិងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធបានវាយតម្លៃលើបញ្ហាប្រឈមនេះហើយនឹងសម្រួលធ្វើយ៉ាងណាឱ្យពលរដ្ឋអាចមានទឹកប្រើប្រាស់បានផងដែរ។
កញ្ញា អ៊ឹម រចនា បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានតាមបណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គមតេឡេក្រាមនៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ នេះថា កន្លងទៅដោយសារតែបារម្ភប្រជាកសិករជួបបញ្ហាខ្វះខាតទឹកសម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងរដូវប្រាំង ទើបមានការអំពាវនាវឱ្យប្រជាកសិករផ្អាកដាំស្រូវដូចការអំពាវនាវរបស់រដ្ឋបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ដែលស្នើឱ្យប្រជាកសិករក្នុងខេត្តផ្អាកបង្កបង្កើនផលដំណាំស្រូវនារដូវប្រាំង ដែលនាំឱ្យមានមតិរិះគន់ថា មន្ត្រីអសមត្ថភាពក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ទឹកសម្រាប់ឱ្យពលរដ្ឋប្រើប្រាស់ ខណៈការបង្កបង្កើនផលស្រូវរបស់ខេត្តមានការកើនឡើងលើសពីសមត្ថភាពដែលខេត្តអាចផ្គត់ផ្គង់បាន។
កញ្ញា អ៊ឹម រចនា បានថ្លែងថា៖ «ធនធាន (ទឹក) ដែលយើងមានគឺមិនមែនសម្រាប់តែការបង្កបង្កើនផលនោះទេ គឺត្រូវចែករំលែកមួយផ្នែកសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ទូទៅដែរ សម្រាប់បងប្អូនដែលតម្រូវការទឹកក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ»។
ទោះបីជាយ៉ាងណា ក្រសួងកសិកម្ម នៅតែគោរពតាមការសម្រេចចិត្តរបស់ប្រជាកសិករ។ អ្នកនាំពាក្យបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈក្រសួង និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធទាំងអស់នឹងព្យាយាមរិះរកមធ្យោបាយដើម្បីជួយដល់ប្រជាកសិករដែលខ្វះខាតទឹក និងបែងចែកឱ្យមានសមភាពដោយមិនឱ្យនរណាម្នាក់រំលោភយកទឹកទៅប្រើប្រាស់តែឯកឯងនោះទេ។
អ្នកនាំពាក្យគូសបញ្ជាក់ថា បញ្ហាខ្វះខាតទឹកសម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងរដូវប្រាំងសម្រាប់ប្រជាកសិករ មិនមែនកើតឡើងតែនៅប្រទេសកម្ពុជានោះទេ សូម្បីប្រទេសវៀតណាមក៏ជួបបញ្ហានេះផងដែរ។
ដើម្បីជៀសវាងជួបបញ្ហានេះអាជ្ញាធរបានណែនាំឱ្យប្រជាកសិករ ត្រូវត្រៀមលក្ខណៈស្តុកទឹកក្នុងស្រះ អណ្តូង ប្រឡាយ ដែលអាចស្ដុកទឹកបាន សម្រាប់ទុកប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ និងសត្វពាហនៈជាដើម។
តាមការព្យាករពីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ចាប់ពីខែកុម្ភៈ ដល់ដើមខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ អាកាសធាតុកើនកម្ដៅជាលំដាប់ នឹងក្តៅខ្លាំងនៅក្នុងខែមេសា ដល់ដើមខែឧសភា ជាមួយនឹងសីតុណ្ហភាពមធ្យមអតិបរមា ៣៨អង្សា និងសីតុណ្ហភាពអតិបរមានៅក្នុងថ្ងៃខ្លះអាចឡើងដល់ ៤១អង្សា។ បាតុភូតទាំងអស់នេះ គឺបណ្តាលមកពីកម្ពុជារងបាតុភូតអែលនីញ៉ូ និងអែនសូ៕